Benešov otevře ve sklepech interaktivní muzeum se světly a hudbou

Benešov chystá v nevyužívaném sklepení pod historickou budovou radnice interaktivní muzeum. Expozice, která se má návštěvníkům otevřít v červnu, bude založena na propojení světla a hudby a měla by návštěvníkům přinést nejen poučení, ale i zábavu. Náklady na úpravu prostor a pořízení exponátů jsou kolem dvou milionů korun, řekla ČTK Petra Orsáková z radnice. 

V muzeu, o jehož názvu zatím nebylo rozhodnuto, má být umístěno celkem sedm exponátů, které pro město vytváří na míru autor světelných a zvukových instalací Jiří Suchánek. Expozice bude určena dětem i dospělým. "Bude to fungovat na principu, že se třeba k něčemu budete přibližovat a ono to začne více svítit, začne to měnit barvy, pokud se toho začnete dotýkat, bude to hrát různé tóny," popsala Orsáková. 
    
Součástí expozice bude například ovládací zvukový panel propojený s nádobami s vodou a pískem nebo soustava kol poháněná kličkou nazvaná Kolovrat, která bude po roztočení vydávat různé zvuky. 
    
V současnosti začaly práce na úpravách prostor. "Věřím, že to stihneme tak, abychom tam v květnu mohli navézt exponáty, které tam mají být, a v červnu to otevřeme," uvedla Orsáková. 
    
Benešovská radnice se před časem rozhodla, že zpřístupní veřejnosti i další podzemní prostory ve městě. Slibuje si od toho oživení turistického ruchu. Nejhezčí část historických sklepení je podle zástupců města pod infocentrem. Některá místa ale byla při rekonstrukcích budov zasypána a jiná v mapách nemusejí být zakreslena. Ozývali se i pamětníci, kteří upozorňovali na různé propojky mezi budovami. Mapování středověkých sklepů je užitečné i kvůli geodetickému zaměření. 
 
zdroj: ČTK