Benešov má nejlepší podmínky pro podnikání

Město pro byznys (cena týdeníku Ekonom) již čtvrtým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí v 227 obcích České republiky. Dne 26. 10. 2011 byla slavnostně vyhlášena města s nejlepšími podmínkami pro podnikatele ve Středočeském kraji.

V konkurenci dvaceti šesti hodnocených středočeských měst se nejlépe umístilo město Benešov. Druhé místo obsadilo Mnichovo Hradiště, třetí místo Lysá nad Labem. „Posunuli jsme se dopředu z loňského čtvrtého místa, což je pro nás veliký úspěch.

Dle výsledků jsme si první příčku zasloužili díky velmi dobrým dílčím výsledkům v oblasti podmínek pracovního trhu a přístupu veřejné správy. Řadu sledovaných kritérií z celkového počtu 50, svým přístupem nedokážeme ovlivnit.“ sdělil nám starosta města pan Ing. Jaroslav Hlavnička. V hodnocených kategoriích se zohledňuje míra nezaměstnanosti, výše průměrného platu či konkurence na pracovním trhu. Jiné pak ano, v oblasti přístupu veřejné správy je hodnoceno mimo jiné počet strážníků, kapacita mateřských škol či elektronická  komunikace radnice, podpora webových stránek.  „Snažíme se být otevření a transparentní na úřední desce. Ve výběrových řízeních nám jde zejména o dodržení zadané ceny, aby nedocházelo k dodatečnému navyšování nákladů. Získali jsme také zvláštní cenu za nejlepší vyřizování emailové komunikace ve Středočeském kraji, v celorepublikovém pořadí (i s pražskými radnicemi) jsme byli vyhodnoceni jako sedmý nejlépe komunikující úřad v ČR,“ uvedl dále k ocenění pan starosta.
 
Město pro byznys je srovnávací výzkum, do kterého se jednotlivá města nepřihlašují, ale jsou do vyhodnocení zařazena automaticky. Celý průzkum probíhá na základě fiktivního klienta (subjektu), který prověřuje, jak rychle a vstřícně celý systém úřadu funguje. Hodnotí se např. otevřenost úřadu, úřední hodiny, vstřícnost, finanční zdraví města (zadluženost, rozpočet). Sledováno a hodnoceno bylo 1. pololetí roku 2011. „Úspěšné hodnocení benešovského úřadu připisujeme snaze o kvalitní vedení a řízení, ale i intenzivnímu systému vzdělávání úředníků prostřednictvím 3 úspěšných dotačních titulů z EU a Norských fondů, a to ve výši necelých 4 mil. Kč, které v roce 2011 a 2012 můžeme investovat do vzdělávání našich zaměstnanců.  Získaná cena byla vystavena v sekretariátu pana starosty.