Benešov bude v září patřit běžcům

Vytáhnout lidi, a hlavně děti, z domovů do přírody chtějí pořadatelé prvního ročníku BENEŠOVSKÉHO BĚŽECKÉHO FESTIVALU, který se uskuteční 21. září v Benešově u Prahy. Připravili šest závodů, z nichž si bude moci vybrat každý, od dětí počínaje, přes rekreační až po výkonnostní běžce. Hlavní závod – „Benešovská desítka“ – je součástí seriálu Běžec Podblanicka. Start a cíl bude na Masarykově náměstí a jde o první sportovní akci pro širokou veřejnost, která se uskuteční v centru města. Naposledy se zde konaly cyklistické závody na přelomu 80. a 90. let, byly ale určeny jen registrovaným sportovcům.

„Je nám jasné, že v konkurenci zhruba tisíce běžeckých akcí v republice to nebudeme mít snadné. O to víc chceme dokázat, že to jde. V prvním ročníku očekáváme aspoň 500 účastníků, kapacita bude ale až dvojnásobná. Akce se koná týden před legendárním závodem Běchovice-Praha, takže by mohla být pro mnohé běžce testem výkonnosti,“ říká Luděk Procházka z pořadatelského týmu. 
 
Hlavní závod Benešovská desítka by se měl běžet na dvoukilometrovém okruhu. Trať není podle Luďka Procházky náročná, je mírně zvlněná a vede centrem města. Profil a atmosféra okruhového závodu by mohly přispět k dobrým výsledkům. Dále pořadatelé připravují pro rekreační běžce a další zájemce minimaraton dlouhý 4,2 kilometru, soutěž škol, běh hospodyněk a maminek, dětské závody na vzdálenost 130 metrů až 1,2 kilometru a charitativní Běh naděje. Každý účastník, s výjimkou Běhu naděje, dostane pamětní medaili. 
 
„Chceme motivovat lidi na Benešovsku, aby začali víc sportovat. Běh je navíc pro mnoho lidí časově nejméně zatěžující sport a není ekonomicky nákladný,“ zdůvodnil cíl projektu Luděk Procházka. Počítají také s pořádáním veřejných běžeckých tréninků v konopišťském parku, které by od dubna jednou týdně vedl benešovský běžec Matyáš Pokorný a jeho otec Miroslav Pokorný.
 
„Pro základní a střední školy v okrese chystáme projekt nazvaný „NEsedíme, NEležíme, BĚŽÍME“. Chceme děti a mládež vytáhnout od počítačů a přivést ke zdravému pohybu. Soutěž se skládá ze dvou kol. V prvním kole, které bude probíhat od května do září, jde o co největší počet zapojených studentů, v druhé části se bude bodovat deset nejlepších výsledků na závodě 21. září. Nejlepší školy by pak dostaly sportovní ceny,“ dodal Luděk Procházka. Sám je už teď zvědavý, jaká bude ze strany škol odezva.  „Myslíme si, že podmínky soutěže nejsou náročné. Pokud by se projekt na Benešovsku podařilo zrealizovat, mohl by se v dalších letech rozšířit i mimo region,“ dodal.
 
Organizátoři podporují další běhy v regionu, které jsou od letošního roku součástí seriálu Běžec Podblanicka. „Dohromady s veřejnými tréninky by pak mohlo na Benešovsku vzniknout zajímavé běžecké hnutí,“ uvedl Luděk Procházka. Cílem je podle něj nejen dostat do regionu kvalitní běžce z celé republiky, ale především přilákat ke sportu co nejvíce místních lidí. Podrobnosti o projektu budou od 1. března na www.benesov-beh.cz. 
 
Hlavním partnerem nového běžeckého festivalu je město Benešov. Pořadatelé spolupracují také se společností Posázaví o.p.s. a hledají další partnery ochotné pomoci.
 
Jaroslava Tůmová
 
Kontakt pro další informace:
Luděk Procházka, tel.: 777 241 424, e-mail: info@benesov-beh.cz