Barokní statek Benice zve na koně, pohádky i kotlíkový guláš

Ukázky plemenných hřebců, kobyl s měsíčními hříbaty i jezdeckého umění, soutěže pro děti a projížďky na ponících i v kočárech budou na programu Zábavného dne s koňmi, kterým 3. května zahajuje letošní turistickou sezonu Barokní statek Benice. Svá vrata návštěvníkům otevře od 10 do 17 hodin.

„Chceme ukázat naše možnosti a dovednosti, krásné koně i další zvířata, která chováme. Barokní statek Benice je otevřen všem, nejen milovníkům koní. Na své si zde přijdou rodiny s dětmi, příznivci dobrého jídla a pití i návštěvníci, kteří hledají pohodu a klid,“ řekl ředitel Tomáš Havelka.
 
První letošní velkou akcí je 3. května Zábavný den s koňmi. Začne v 10 hodin soutěží pro rodiny s dětmi, kterou pomohla připravit Ochrana fauny ČR. Na 20 stanovištích budou na malé návštěvníky čekat drobné úkoly zaměřené na koně. Po celý den se budou moci zdarma povozit na ponících, koních nebo s rodiči v kočárech. Od 13 hodin bude pro dobrou náladu hrát kapela Kabrňáci z Tloskova. V 13:30 budou na nádvoří předvedeni dva plemenní hřebci Generalissimus Santalina a Favory Falstra. Starší z nich, Santalina, má už 160 hříbat, je velice žádaný a zapůjčil si ho i Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Návštěvníkům se představí také čtyři kobyly s letošními hříbaty. Od 14:30 budou moci na nádvoří zhlédnout ukázky drezúry koní a jezdeckého umění s jednospřežím a dvojspřežím. Po celou dobu bude otevřena restaurace a venku se bude grilovat.
 
O tři dny dříve, 30. dubna, zve benický statek nejen přátele koní na tradiční Pálení čarodějnic. A kalendář akcí na letošní turistickou sezonu má už téměř plný. Kromě osvědčených letních táborů a pohádkových představení připravuje také řadu novinek. Třeba výrobu pampeliškového medu z květů, které může přijít kdokoli pomoci nasbírat. 
 
V polovině června bude na statku jahodobraní – v kraji v minulosti spjatém s pěstováním jahod, se nic podobného zatím nekoná. Akce by proto měla připomenout jednu téměř zapomenutou kapitolu historie regionu. Málokdo totiž ví, že první velkoplodé jahody pochází z nedalekého Teletína, kde správce dvora Chlistov Rudolf Strimpl v roce 1896 založil jahodářskou tradici v Čechách.  
 
Na konci prázdnin, 30. srpna, se benickým statkem ponese vůně kotlíkového guláše. Uskuteční se tu totiž soutěž v přípravě tohoto lahodného pokrmu. Přihlásit se do ní může kdokoliv – rodiny, party přátel, týmy spolupracovníků. Stačí, když se dopředu nahlásí. Kontakt a podrobnosti o dění na statku jsou na www.favory.cz
 
Barokní statek Benice byl postaven v místě osady s tvrzí z počátku 14. století. Tvrz byla od roku 1597 součástí konopišťského panství a měla několik majitelů, mimo jiné Albrechta z Valdštejna. V roce 1734 panství zdědil František Václav z Vrtby, který nechal v Benicích postavit barokní statek ve tvaru rovnostranného trojúhelníku, který byl symbolem sv. Anny. Zdejší hřebčín se specializuje na chov starokladrubských koní, kteří jsou jedním z nejstarších plemen koní na světě.