Aku pohon – inspirace nejen pro zahradu a dílnu

Akumulátorový pohon je stále populárnější, a stává se tak trendem dnešní doby. Své místo si našel také v péči o zahradu a v dílnách. Výkonem dokáže konkurovat tradičnímu nářadí i technice. Co všechno nám může aku pohon nabídnout?  

Výhody aku zahradních strojů
Zahradní stroje na akumulátorový pohon mohou svým výkonem plně konkurovat strojům se spalovacími i elektrickými motory, nabízejí ekologický a podstatně tišší provoz, a tak se díky svým výhodám stávají stále častější volbou.
„Mezi výhody moderních aku zahradních strojů, jako jsou třeba sekačka, řetězová pila, vyžínač, plotostřih nebo provzdušňovač, patří to, že na rozdíl od těch motorových nemusíte řešit náročnou údržbu spalovacího motoru a můžete je provozovat bez hluku a kouře – tedy kdykoli – a nerušíte tak své blízké ani sousedy,“ informuje Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT.
Oproti strojům s elektrickým pohonem se nemusíte tahat s kabely, nehrozí, že je přeseknete, nemůže se stát, že se kabely u sekačky zamotají okolo keřů nebo je nechtěně přetáhnete přes květinový záhon, a můžete pracovat i tam, kde není přívod elektrické energie. Navíc pracujete s malým napětím, a tak vám nehrozí úraz elektrickým proudem. Podtrženo sečteno: aku zahradní stroje v sobě spojují výhody strojů motorových a elektrických.
Proč mít v dílně aku nářadí?
I ve vaší dílně jistě oceníte akumulátorové nářadí, jako je například aku šroubovák, úhlová bruska, rázový utahovák a různé typy pil či brusek. Pokud máte nářadí na aku pohon, neomezují vás přívodní kabely. Aku nářadí navíc bez komplikací použijete kdekoli, a to i v místech bez elektrického proudu. Pohodlně a bez prodlužováku můžete pracovat třeba na druhém konci zahrady. Nestane se vám, že si omylem s prknem přeříznete i přívodní kabel, navíc akumulátory pracují s bezpečným napětím. 

O úroveň výš – aneb akumulátorová kompatibilita
Chcete-li ušetřit peníze, vězte, že v rámci nabídky aku produktů existují takzvané „akumulátorové programy“. Každý takový aku program zahrnuje řadu produktů kompatibilních s jedním typem akumulátoru. Na tento koncept se specializuje česká firma HECHT – ať už jde třeba o zahradní stroje (accu program 5040), nebo nářadí do dílny (accu program 1278). Základní produkt akumulátorových programů má již nabíječku a jeden, nebo dokonce dva akumulátory v ceně. V případě zahradní techniky je to zpravidla některá z akumulátorových sekaček, u nářadí to potom jsou vybrané typy akumulátorových vrtaček. S nimi dodávané akumulátory pak můžete v rámci accu programu využít i pro napájení dalších strojů a nářadí, které je možné zakoupit již bez akumulátorů, což jejich prodejní cenu snižuje o desítky procent. 
„Při dnešních cenách kvalitních akumulátorů tuto úsporu rozhodně pocítíte,“ doporučuje Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT. Akumulátor je pak naplno využíván po celou dobu své životnosti, neleží zbytečně někde v koutě, kde by bezúčelně degradoval. K tomu ušetříte v dílně i nějaké to místo a nestane se vám z ní „dobíjecí stanice“ pro různé typy vzájemně nekompatibilních akumulátorů.

TIP: Proč mít dva akumulátory?
Pokud máte doma aku nářadí nebo aku stroje, doporučujeme mít akumulátory dva. Některé produkty jsou dokonce se dvěma akumulátory rovnou dodávány. S jedním můžete pracovat a druhý mezitím nabíjet. „Šťáva“ vám pak nikdy nedojde. Podmínkou samozřejmě je, aby aku produkt měl samostatnou, a ne v sobě integrovanou externí nabíječku.

Akumulátorová sekačka s pojezdem HECHT 5051 5in1
HECHT 5051 je akumulátorová sekačka s pojezdem, která je dodávána se dvěma akumulátory a s nabíječkou. Sekačka v sobě snoubí výhody elektrického motoru (který neprodukuje žádné emise, je tichý a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu) a spalovacího motoru (který je nezávislý na zdroji energie). Není tedy třeba se složitě připravovat a tahat za sekačkou přívodní kabely, nebo startovat složitý spalovací motor. Stačí jen zasunout nabitý akumulátor a sekačka je připravena. Díky velice snadnému ovládání a údržbě omezující se prakticky jen na nabíjení akumulátoru a pravidelné broušení nože je sekačka vhodná i pro seniory. K dostání za 14 990 Kč na Hecht.cz. 

AKU šroubovák a vrtačka HECHT 1277
Dobře vybavený aku šroubovák s možností vrtání HECHT 1277 používá jako zdroj energie kvalitní Li-ion akumulátor. Pro nepřerušovanou práci je součástí setu i náhradní akumulátor. Tyto akumulátory lze pomocí rychlonabíječky nabít do plné kapacity již za 1 hodinu. Při práci tak můžete jeden akumulátor používat a druhý dobíjet, a mít tak neustále dostatek energie. Šroubovák je vybaven i LED přisvětlením vhodným pro práci ve špatně dostupných místech. Šroubovák-vrtačka je dodáván v praktickém boxu pro přenášení a uložení. Součástí dodávky jsou 2 akumulátory, rychlonabíječka, 6 šroubovacích bitů, 6 vrtáků a magnetický držák bitů. K dostání za 2 490 Kč na Hecht.cz.  

Více informací na www.hecht.cz.