5 rad, jak se rychle zbavit letního nachlazení

Chrapot, zvýšená teplota, bolest v krku, nepříjemný kašel, malátnost. Ani v létě se nám nachlazení nevyhýbá. Naopak – může za to klimatizace a především studené nápoje i potraviny, které by nám měly ulevit od vedra, ale často nám spíše ublíží ve chvíli, kdy už máme sbaleno na dovolenou. Výživový kouč Martin Škába poradí, jak se nachlazení vyvarovat i jak se jej případně rychle zbavit.

1. Místo coly ledový čaj
Jakmile se na první pohled osvěžující tekutina dostane do krku, může tělo oslabit natolik, že viry rychle způsobí zánět hltanu nebo dokonce laryngitidu (zánět hrtanu), které provází právě bolest v krku, dráždivý kašel a chrapot. „Nápoje by se v létě měly pít o teplotě maximálně patnáct stupňů Celsia, jinak je to velký šok pro tělo. Navíc osvěží jen krátkodobě. Mnohem větší efekt bude mít teplý nebo vlažný zelený čaj, který ochlazuje,“ doporučuje výživový specialista Martin Škába z portálu www.skaba.cz
Každá potravina, kterou sníme, v našem těle během trávení buď vytváří chlad, je neutrální nebo plodí teplo. Do našeho jídelníčku proto nyní odborník doporučuje zařadit především čerstvé ovoce a zeleninu, které ochlazují tělo.  Uděláte pro sebe nejvíc, když si dáte čerstvé zeleninové šťávy, které osvěží a navíc jsou plné vitamínů, minerálů a fytoživin,“ doporučuje Škába.
 
2. Zmrzlina ano, ale raději jen jedna denně
Největší letní delikatesou je bezesporu zmrzlina. Ta však paradoxně podporuje tvorbu hlenu v těle, a ten pak oslabuje organismus, který je u každého v jiné míře náchylnější k nemocem. „Rozhodně neonemocníte po jedné zmrzlině denně. Problém však nastává, když si dáte třeba tři za odpoledne a zkombinujete to ještě s chlazenými nápoji,“ dodává Škába.
 
3. Pozor na nemoc z klimatizace
Venku je vedro k zalknutí, a tak už se těšíte do klimatizované kanceláře či auta. Prudká změna teploty ovšem dá prostor virům vysušením nosní sliznice a riziko nákazy je na světě. A pozor – lepší to není ani s průvanem či ventilátorem! „Chápu, že mnoho lidí bez klimatizace nevydrží. Průvan kdekoliv je však mnohem nebezpečnější, kdo je mu dlouhodoběji vystaven, ten si koleduje o poškození imunitního systému. Nejmenší zlo je tedy nastavit si klimatizaci tak, aby rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř činil zhruba pět stupňů Celsia,“ doporučuje Škába.
 
4. Rychlá první pomoc
Extrakt z grepových jadérek je nejlepším pomocníkem při prvních příznacích letního nachlazení. „Grepová jadérka jsou velmi silné přírodní antibiotikum, které podporuje imunitu. Nejlepší jsou šedesátiprocentní extrakty. Dají se využívat jak při nachlazení, tak při jeho prevenci. Rychle totiž pomáhá při likvidaci dlouhodobých zánětů, plísní, virů i bakterií. Vždy ráno na lačno si dáte tři kapičky do tří deci vody a zopakovat to můžete až třikrát denně,“ radí Škába.
 
5. Podpořte zdravé tuky
Pro své zdraví toho uděláte mnoho, pokud do svého jídelníčku zařadíte prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Pozitivně ovlivňují imunitu, stav kloubů a také zefektivní zdravé hubnutí. Užívat je můžete formou kapslí „rybího tuku“ anebo třeba prostřednictvím lněného makadamového oleje, který je skvělou zálivkou na salát.“
 
Zdroj a foto: http://www.skaba.cz/
 
Martin Škába je výživový specialista, na jehož webu www.skaba.cz najdete nejdelší seznam 111 rad, jak zhubnout.