10 tipů pro zábavný podzim s dětmi

Tým portálu o cestování s dětmi www.malydobrodruh.cz pro vás vybral 10 nejzajímavějších akcí října – vydejte se už poprvé na lyže, podívejte se do české pevnosti Boyard, anebo dejte děti na noc zkušeným animátorům a zajděte si na kurz focení či si odpočiňte na nových internetových poradnách.

Festival zimních radovánek pro celou rodinu
V sobotu a neděli 12. a 13. října se i s dětmi vydejte na Rašínovo nábřeží v Praze. Po oba dny se tady koná festival zimních radovánek Après Ski 2013. U Vltavy vyroste unikátní malé horské středisko, které přichystalo zábavu pro rodiny, sportovce i nadšence a pozor: vstup je zdarma! Lyžaři, prknaři, běžkaři, sjezdaři, sáňkaři, bobisté, rolbaři, stavitelé sněhuláků, profesionální i amatérští koulovači, prostě milovníci zimních radovánek si v programu najdou to své. Představí se tady nové stezky a resorty, odstartují závody, odborníci poradí se sezonním servisem, vyrazí vám tady dech triky ve snowparku a ti nejmenší si budou moct vyzkoušet první obloučky na sněhu – nebude tady totiž chybět malá sjezdová trať a zdarma si můžete půjčit dětské lyžičky i boty. Odborníci ze Skibi.cz vám poradí s jejich případný výběrem a zimní výbavu můžete pořídit s velkými slevami. Prima akce pro celou rodinu. Více na www.apresskipraha.cz
 
Vymodelujte si zvířátka z balónků
Tohle je tip spíše pro maminky s malými dětmi, či pro ty, kteří nechávají své ratolesti doma ze skolky jako já, abychom si udělali den "navíc" pro sebe... V pátek 11.10. od 16:00 do 18:00 se v pražském Koala Cafe koná akce "Máme rádi zvířátka: Můžete se podívat, jak se modelují zvířátka - pozor to je hodně netradiční - z balonků! Pak si to můžete vyzkoušet a své výtvory si odnést domů. A děti se rozhodně zabaví i jinak: v místní dětské herně je důmyslná prolézačka rozdělená podle obtížnosti na malou a velkou část, nechybí velké množství skluzavek, tobogánů, prolézacích tubusů, překážek ve formě válců, kostek, míčků a sítí... o zábavu je zde zkrátka vystaráno a vy možná dáte tento týden poprvé kafe v klidu.
 
Česko má svou pevnost Boyard
Jste příznivci pevnosti Boyard? Jedna taková už stojí i v české republice, konkrétně v Chotilsku na Příbramsku. Jmenuje se TEPfaktor a vy tady zažijete spoustu dobrodružství, zábavy a přitom si dáte pěkně do těla a zabrat dostane i váš mozek! Celkem 21 úkolů plných zdolávání překážek a luštění šifer budete zdolávat v týmu dvou až pěti osob - takže je to ideální víkendový tip pro celé rodiny s dětmi. Hezké odpoledne prověří vaši vytrvalost, souhru, odvahu, odhodlání a hlavně zápal pro hru.
 
Dejte děti k Hafíkovi a dopřejte si vášnivou noc!
Chcete si s manželem udělat třeba i po letech hezký večer bez dětí? Co byste řekli na to, svěřit své ratolesti zkušeným animátorům, se kterými se skvěle pobaví, bez problémů usnou a vy si je vyzvednete až druhý den dopoledne? Pražské centrum Hafíkof nabízí každý druhý a čtvrtý pátek v měsíci unikátní možnost přenocování pro děti ve věku 3 až 12 let. A jak to probíhá? Děti sem přivedete na 18 hodinu, ze je pro ně připraven večerní tematický program, pak jsou uloženy ke spánky a vy si pro ně přijdete v sobotu do 11 hodin. Nemusíte se starat ani o jídlo - večerní svačinka, snídaně i pitný režim jsou zajištěny. Dětem ovšem nezapomeňte přibalit oblečení na ven i dovnitř, spací pytel, karimatku, polštářek a rozhodně také jejich oblíbeného plyšáčka!
 
Vydejte se s dětmi do světa kouzelníka Merlina
Tohle je náš tajný tip pro všechny, kdo chtějí poznat něco netradičního i s dětmi. Ve Znojmě vyrostl Merlinův dětský svět a vy tady zažijete spoustu legrace - na zemi, ve vodě, ve vzduchu i pod střechou. O zábavu je tady ovšem postaráno rozhodně i rodičům, protože na vás čekají autodráhy, skoky lodičkou do vody, ruské kolo, pirátská loď, balónková nebo pirátská střílna, kolotoče, skluzavky... Nejrůznější atrakce najdete venku i v zastřešené části, kde je také třeba dětská pláž. Můžete tady bojovat se zákeřnými piráty, kteří vás oloupili o poklad a obsadili váš ostrov,vydat se do Avatarovy džungle na kosmické lodi a hodně se tady naučíte - na vlastní kůži poznáte třeba principy jednoho z nejstarších čerpadel, malí stavitelé si mohou vyzkoušet své bagrovací schopnosti a malí řidiči si zase mohou vyzkoušet pocity závodníka formule 1...
 
Interaktivní modely představují život Ohře
Víte, jak žije řeka? Pokud ne, poznáte to na v Zábavně naučném centru řeky Ohře v Královském Poříčí. Děti i rodiče jistě doslova dostane množství interaktivních modelů, prostřednictvím ktrých se dozvíte zajímavosti z celého toku. Na obřím modelu Ohře jsou umístěny dotykové obrazovky s videospoty a vy uvidíte přes 80 zajímavostí z české i německé strany. Interaktivní jsou ovšem také modely všech mostů, dolů, staveb a jezů a za pozornost stojí dramatický příběh velkého, pohyblivého betléma, který se ve válečných časech za tajuplných okolností stěhoval v batohu z Poohří do příhraničí. A pokud bude jen trochu hezky, vydejte se to ven prozkoumat na vlastí kůži!
 
S dětmi do brněnské Zoo autobusem
Chcete se s dětmi vydat za poznáním a nechce cestovat autem, či neřídíte rádi? Autobusový dopravce Eurolines své linky vybavil speciálními dětskými autosedačkami a vy se s ním můžete nyní vydat třeba do úchvatné brněnské ZOO. Stojí na Mniší hoře, kde na 65 hektarech žije na 300 druhů živočichů! Zdejší chloubou jsou Tygří skály – expozice s vodopádem, potokem a jezírkem, v níž můžete tygry sumaterské pozorovat z krytého altánu a levharty cejlonské z jeskyně vybudované z umělých skal. V Beringii zase potkáte obyvatele Beringova průlivu, unikátní je replika srubu náčelníka indiánského kmene Haida. Autobusy Eurolines do Brna míří až 5 x denně, v pátek a v sobotu 6x denně, dospělá zpáteční jízdenka za 400 Kč, sleva 50 % pro dítě do 12 let. Detaily a další zajímavosti, kam se vydat autobusy s dětmi najdete na www.eurolines.cz
 
Naučte se fotit své děti!
Zkoušeli jste někdy fotit vlastní děti? Že to je těžké? To máte pravdu! Fotograf Jan Rybář, vítěz soutěže Czech Press Photo, si to sám vyzkoušel na vlastních malých dcerách a vyvinul jednoduchou metodu, díky které se ze dne na den sami stane skvělým fotografem! V netradičním worskhopu vám ukáže, jak lépe ovládat váš fotoaparát a jak to dělat, abyste z hodiny na hodinu dokázali i v běžném prostředí pořídit ještě lepší snímky. A hned si vše v praxi vyzkoušíte! Fotografa si nyní dokonce můžete zavolat domů, nebo na místo, které máte rádi a vaše děti nebo partneři se tak ocitnou v roli malých modelů.Více www.amaze.cz
 
Tip plný krásy (nejen) pro maminky
Potřebujete poradit, jak na podzim pečovat o své tělo, tvář, vlasy, co s rozbolavělými zády anebo třeba s nežádoucími chloupky či problematickou pletí? Poradí vám odbornice ze Studia Iris v Benátkách nad Jizerou. Na novém portále www.iris-studio.cz najdete spoustu praktických rad a novinek z oblasti krásy a zdraví. 
 
Velká poradna o oblékání dětí
Na novém portále www.skibi-blog.cz najdete spoustu rad odbornic i zkušenosti rodičů, jak vybavit vaše děti do přírody. Nyní je velkým tématem vrstvení jednotlivých kusů outdoorových oděvů tak, aby je malí dobrodruhové mohli průběžně odkládat a byli tak v pohodě za každého počasí, třeba i toho hodně deštivého. Neváhejte a podělte se o své zkušenosti i vy!  
 
www.malydobrodruh.cz šetří rodičům nervy i čas
Nevíte, kam se o víkendu vydat s těmi nejmenšími? Hledáte tu pravou rodinnou dovolenou? Pro rodiče a děti, kteří se neradi nudí doma, je tu internetový portál zaměřený na cestování s dětmi www.malydobrodruh.cz. Každý den zde najdete tipy na výlety, novinky z dovolenkových destinací, zajímavosti z cestovních kanceláří i divoké reportáže. Odborníci vám poradí, jak vybrat správné kolo či autosedačku, doporučí vybavení na cesty a mnohé další. V diskusním fóru se můžete ptát na vše, co vás zajímá či radit ostatním rodičům-cestovatelům.