Vloupání do chat a chalup každoročně narůstá během podzimu a zimy. Středočeský kraj drží prvenství

Chaty a chalupy ve Středočeském kraji jsou v rámci České republiky na prvním místě ve výši způsobených škod i množství vloupání. Jen během letošního roku zde zloději napáchali škody již ve výši téměř 13 milionů korun. Celkově lupiči pak během letošního roku způsobili škody ve víkendových objektech za více než 29 milionů korun. Kromě Středočeského kraje způsobili vysoké škody také v krajích Jihočeském, Ústeckém a Jihomoravském. Alarmující jsou proto i statistiky z loňského prosince, kdy se celorepublikové škody na vloupání do všech objektů vyšplhaly na 158 milionů korun. „Zabezpečení svých domů a bytů lidé podceňují celoročně a rekreační objekty nevyjímaje. V zimním období však zlodějům nahrává do karet, že chalupáři tak často nepobývají na svých chatách a chalupách, nebo je nechávají zcela opuštěné,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti Next.  

Zimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. Zloději využívají toho, že chatařské kolonie zůstávají mimo sezonu opuštěné. „Nepřítomnost majitelů pak využijí nejen ke krádežím, ale nezřídka si udělají z jejich víkendového sídla zároveň noclehárnu nebo doupě pro narkomany. Chatařům tak nezpůsobí jen materiální škody, ale hlavně jim nabourají pocit soukromí, což je pro řadu lidí stejně zásadní faktor jako újmy na majetku. Ztrátu intimity obývaného prostoru bohužel nevyřeší žádná pojistka. S nepříjemným pocitem, že někdo cizí obýval chatu, se lidé vyrovnávají těžko,“ podotýká odborník na zabezpečení nemovitostí Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Zlodějům hraje do karet i lehkovážnost majitelů. „Lidé nechávají na svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší, co nejdříve převést na bezpečnější místo a neodkládat stěhování z týdne na týden. V okolí chaty není vhodné nechávat trubky, nářadí a jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí. Jednou za čas je dobré na chatu zajet, překontrolovat její stav a odklidit sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat,“ doporučuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Důležitá je také kontrola rekreačního objektu před samotným odjezdem. Nejčastěji zloději vnikají do objektů otevřenými okny. V případě chybějícího základního zabezpečení v podobě pevných okenic či mříží, stojí za zvážení instalace bezpečnostních fólií na okna či prosklené dveře, které zlodějům znesnadňují vniknutí do chaty a brání v násilném rozbití skla. „Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy drží v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná,“ říká Ivan Pavlíček, odborník za zabezpečení domácností.

Účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události v chatě, chalupě nebo bezprostředním okolí. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Další výhodou je, že umožňují vzdálený dohled nad tím, co se na chatě či chalupě děje. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech,“ uzavírá odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti Next.