6 důvodů proč spát v souladu s přírodou

Kvalita spánku odráží kvalitu celkového života. To, jak se v noci vyspíme, významně ovlivňuje, jak se cítíme během dne. Zásadní pro správný odpočinek je samozřejmě výběr vhodné postele a především matrace. Tu vybírejte nejen podle ceny, rozměrů a tuhosti, ale svou pozornost zaměřte také na materiály, z nichž je vyrobená. Nejpřirozenější lidskému organismu jsou přírodní materiály živočišného i rostlinného původu. Jakub Šoufek z Johann Malle přináší šest důvodů, proč spát na přírodních materiálech.  

Přizpůsobí se tělu

„Přírodní matrace se během spánku perfektně přizpůsobí, nevytváří umělé pružení, dokonale rozloží hmotnost těla, čímž zajistí anatomicky ideální polohu páteře a uvolnění svalů, šlach i kloubů. Přírodní matrace přirozeně uvolní a usnadní přechod do hlubokého spánku, který má zásadní význam pro relaxaci těla a duševní odpočinek,“ říká fyzioterapeut René Kacián.

Pomáhají při zdravotních obtížích

Přírodní matrace mají ortopedické a zdravotní vlastnosti, které napomáhají prevenci i odstranění bolesti zad a páteře. Přírodní materiály jsou pak pro lidskou pokožku nejpřirozenější a nedráždí ji, navíc jsou přirozeně hypoalergenní, antibakteriální a odolné proti roztočům.

Prodyšnost

Průměrná osoba vypotí přes noc 0,2 – 0,3 litru potu, což je za 10 let přes 730 litrů potu a matrace musí být schopna toto množství nejen pojmout, ale i odpařit. Matrace z přírodních materiálů jsou zcela prodyšné a umožňují přirozené proudění vzduchu v matraci, které přebytečnou vlhkost odvádí a udržuje tělo v suchu po celou noc. Přírodní matrace neblokují kožní dýchání a přispívají tím ke správné funkci lidského metabolismu.

V létě chladí, v zimě hřejí

Přírodní matrace podporují zdravý spánek také tím, že neustále udržují komfortní tepelné mikroklima. Na rozdíl od syntetických matrací přírodní matrace nekumulují pod ležící osobou teplo a vlhko, ale dokáží přebytečné teplo lidského těla odebrat a v případě potřeby jeho část vrátit zpátky.

Přirozená funkčnost přírodních materiálů

Plusem přírodních matrací je skutečnost, že třetinu dne strávíte v kontaktu s přírodou. „Přírodní matrace se vyrábějí především z bavlny, koňských žíní, kokosového vlákna, ovčí vlny, lněného rouna, nebo přírodního kaučuku. Každý z těchto materiálů má specifickou funkci a jejich různou kombinací lze dosáhnout unikátních vlastností,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

Dlouhá životnost a šetrnost k životnímu prostředí

Matrace z přírodních materiálů se vyznačují vysokou stabilitou, trvanlivostí a mechanickou odolností. Minimální životnost přírodních matrací je 15 let, při dobré péči ale může sloužit až 25 let. Navíc přírodní materiály použité při výrobě matrací jsou 100% rozložitelné a nezatěžují životní prostředí.